O projektu

Naziv operacije: Potujoča spominska soba Fritza Langa s spremljajočimi produkti
Akronim operacije: Spominska soba Fritza Langa

Prijavitelj: KTD Festival Ljutomer
Partnerji: Zaposlitveni center BM, Splošna knjižnica Ljutomer

Viri sofinanciranja: Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja
Status: v teku

(Pre)malo znano dejstvo iz zgodovine Ljutomera je bivanje Fritza Langa v Ljutomeru, ki je tukaj živel skoraj pol leta med 1. svetovno vojno. V naše kraje je prišel (na okrevanje) kot nemški oficir, in je biva v domu odvetnika Karola Grossmanna, ki se je že dobrih deset let ukvarjal s filmsko snemalno tehniko.

Zgodba o bivanju Fritza Langa v Ljutomeru je znano dejstvo, zato je pravzaprav presunljivo, da se je do sedaj ni izkoriščalo v turistične namene. Čeprav je ravno filmski turizem najhitreje rastoča turistična panoga. Fritz Lang je namreč še vedno eno najbolj prepoznavnih imen v svetu filma, sploh pa v Evropi. Skozi projekt bomo to dejstvo, skupaj z vsemi morebitnimi vplivi, ki so ga naši kraji pustili pri tem velikem umetniku, razsvetlili in naredili doistopno vsem generacijam. Kulturna dediščina Karola Grossmanna je sicer za Prlekijo neprecenljivega pomena, a še vedno le v strogo nacionalnih okvirjih. Z 'razkritjem' in širšo promocijo bivanja in umetniškega formiranja enega največjih filmskih režiserjev vseh časov – Fritza Langa - v Ljutomeru pri Grossmanovih, pa bo naša filmska kulturna dediščina dobila še mednarodno razsežnost, ki je ne premore prav noben drug kraj v Sloveniji.

Osnovni del projekta predstavlja postavitev zbirke za spominsko sobo Fritza Langa, ki bo mobilne narave. Vsebovala bo replike lončenih kipcev in vaz, ki jih je Fritz Lang ustvaril tekom svojega bivanja v Ljutomeru. Ti so edina znana umetniška dela tega velikana filmske umetnosti, poleg seveda njegovih filmov. Ta dela hrani Slovenska kinoteka in predstavljajo njen največji muzejski zaklad.

O pomembnosti te muzejske zbirke pričajo tudi številna gostovanja, ki jih je izvedla Slovenska kinoteka, in sicer je razstava Fritz Lang: Skulpture / Karol Grossmann: Fotografije gostovala v številnih evropskih mestih (Trst, Zagreb, 1986; Salzburg, 1992; Madrid, 1993; La Coruña, 2008). Langovo veliko poprsje Bakhusa je bilo razstavljeno v Filmskem muzeju v Berlinu ob retrospektivi njegovih filmov (2001). Razstava Grossmannovih fotografij pa je gostovala še v Parizu, v Bitoli, Novem Sadu (1986) in v Pordenonu (1987).

S tem projektom bomo na nek način vrnili to neprecenljivo kulturno dediščino v kraj, kjer je ta nastala.

Nadgradnja razstave bo izdelava izvirne grafične novele, ki bo prikazala Langovo filmsko kariero in njegovo bivanje v Ljutomeru. Z grafično novelo bomo na avtorski način skušali ujeti podobo in vzdušje mesta Ljutomer izpred sto let, ter vanjo umestiti zgodbo Fritza Langa. Sam medij stripa je že sam po sebi zelo poljuden, z visoko kvalitetno izvedbo, pa bomo poskrbeli še za njegovo zgodovinsko, umetniško in nenazadnje turistično vrednost. Projekt predvideva tudi izdelavo poljudne knjižice o Fritz Langu in njegovem bivanju v Ljutomeru, ki bo neke vrste dodatek k grafični noveli. Izdelali bomo tudi blagovno znamko tega zgodovinskega dejstva in jo vzorčno aplicirali na nekaj izdelkov. Nenazadnje bomo izdelali in postavili še spletno stran, kjer bodo predstavljena vsa omenjena dejstva in izdelki.

Projekt se izvaja v sklopu 5. Javnega poziva LAS Prlekija za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju Lokalne akcijske skupine Prlekija, financiranih iz sredstev EKSRP.

Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.


Kontakt KTD Festival Ljutomer
tel: 041 345 675
e-pošta: tomaz.horvat@grossmann.si

EKSRP - http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_sl.htm
Program razvoja podeželja: www.program-podezelje.si
LAS Prlekija - www.las-prlekija.com/